Rosetta ve Philae: Görev ve Müzik67P kuyrukluyıldızına gönderilen Rosetta’dan ayrılarak yüzeye iniş yapan Philae probunun göreviyle ilgili Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yayınlanan bu harika videoyu çevirmek istedik. Böylece görevin neleri hedeflediğini ve bu hedeflerin ne şekilde başarılabileceğini görebilirsiniz.

Ayrıca, burada (https://www.facebook.com/video.php?v=792000287524715) izah ettiğimiz gibi, Rosetta’nın 67P’den yayılan mikrohertz düzeyindeki plazma titreşimlerinin ses dönüştürülmesi sonucu elde edilen sesin, Nikolai Rimsky-Korsakov’un meşhur Sinekkuşunun Uçuşu (Flight of the Bumblebee) eseri ile benzerliğinden esinlenen bir sanatçının, bu iki sesi birleştirmesi sonucu oluşan ses kaydıyla renklendirdik.

Umarız faydalı olacaktır.

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı) ***

Yeni videolarımıza ve Evrim Ağacı ile yan oluşumlarının düzenli harcamalarına maddi destekte bulunmak için Patreon üzerinden bizi destekleyebilirsiniz: http://www.patreon.com/evrimagaci

Patreon’un nasıl çalıştığını merak ediyorsanız veya nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48/7230

Patreon kullanımının video anlatımı için: https://youtu.be/yU0VT4Bt7RM

Paypal üzerinden destek olmak için: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48/4105

IBAN kullanarak bir banka aracılığıyla bağışta bulunmak isterseniz, gerekli bilgileri edinmek için lütfen evrimagaci@gmail.com adresinden bize ulaşınız.

source