Yapay Zeka Robotlar ve Gelecek! : ali koyuncuYapay zeka robotlar gelecekte tehlike yaratır mı ya da insana benzeyen robotlar insandan daha zeki yapay zekalara dönüşebilirler mi? Geleceğin insansı robotları hakkında merak edilenler.

ABONE OL ► https://goo.gl/typ1yA
TÜM VİDEOLARIM ► https://goo.gl/3lydtp

1. Bir robot bir insana zarar veremez ya da kayıtsız kalarak bir insanın zarar görmesine neden olamaz.
2. Birinci yasayla çatışmamak koşuluyla, bir robot insanlar tarafından verilen emirlere uymak zorundadır.
3. Birinci ve ikinci yasayla çatışmamak koşuluyla bir robot kendi varlığını korumalıdır.

Ünlü bilim kurgu yazarı Isaac Asimov gelecekte robotların insanlar için tehlike yaratacağı yönünde endişelerin artmasından sonra robotların amacının insanlara hizmet olduğunu belirterek, robot yasası adı altında bu 3 robot yasasını yayınladı. “İyi de robotlar bilinçsiz makineler insanlara neden zarar versin ki” diyebilirsiniz fakat günümüzde yapay zeka ve robot teknolojisi o kadar ilerledi ki artık neredeyse insan gibi davranabilen makineler üretilebiliyor.
Peki nedir bu yapay zeka?
İnsan beyninin düşünme şeklini anlayabilen ve bunu bilgisayar işlemleriyle programlayarak insansı bir düşünme biçimini ortaya çıkarmaya çalışan işletim sistemleridir. Yani basitçe söylersek insanlar gibi öğrenebilen ve düşünebilen makinelerdir. Evet insanlar gibi düşünebilen ve karar verebilen makineler! İnsanın doğayı ve evreni anlama yolunda kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden bile daha zeki, insan ötesi varlıklar yaratma hayali.
Peki böyle bir şey mümkün mü?
Şimdiye kadar resim ya da müzik yapmak gibi pek çok insana özgü beceriye sahip yapay zekalar üretildi Sony firmasının, ürettiği bir yapay zekanın bestelediği şu şarkıya bir bakalım.
Hatta çok anlamsız da olsa şiir ve senaryo bile yazabilen yapay zekalar bile var.
Google geçtiğimiz yıllarda, bir yapay zeka botuna 2865 tane aşk romanı okutmuş ve ardından bir şiir yazmasını istemişti sonuç olarak ortaya şöyle bir şey çıktı;
“Uzun süre sessizdi
Bir süreliğine sessizdi
Bir an için sessizdi
Karanlık ve soğuktu
Duraksadı
Sıra bana gelmişti”
Tüm bunlar sadece insana özgü olan bilincin ürünleri fakat hepimiz çok iyi biliyoruz ki insan bilinci her zaman sadece iyi şeyler üretmiyor kötü tarafları da var savaşlar ve cinayetler gibi üstelik insan dediğimiz yaratığın vicdanı ve merhameti olmasına rağmen bunları yapabiliyor. Peki ya gelecekte bir gün makineler de insanlar gibi savaşmayı öğrenirlerse…
Geçtiğimiz yıllarda Sophia isminde insansı bir yapay zeka robotu görenleri hayrete düşürüyordu. Bir robotu insandan ayrıt edebilmek için uygulanan şu Turing Testine bir bakalım. Adını 2. Dünya savaşı yıllarında Nazilerin algoritmalarını deşifre etmeye çalışan ünlü matematikçi Alan Turing’den alan bu test şu şekilde yapılıyor birbirini tanımayan birkaç insan ve yapay zekalar birbirleriyle yüz yüze görmeden yazışma yolu ile sohbet ediyor. Sohbet sonunda deneklerden bir makineyle mi yoksa insanla mı konuştuklarını tahmin etmeleri isteniyor. Eğer insan yazışarak konuştuğu kişinin yapay zeka olduğunu anlayamazsa test başarılı kabul ediliyor. Fakat ilginçtir ki, şimdiye kadar yapılan testlerin bir kısmında makine zekası insan zannedilirken gerçek insanlar makine zannedilmiş. Bilim insanları yakın gelecekte robotların aramızda dolaşabileceğini ve bunları gerçek insanlardan ayırt etmenin zorlaşacağını iddia ediyor. Tüm bunlar gerçekleşir mi bilemeyiz belki fakat teknoloji tahmin ettiğimizden de daha hızlı ilerliyor gibi görünüyor. Bence asıl soru bu ilerleyişin insanlığın faydasına mı yoksa zararına mı olacağı sorusu!

►-196 Derecede Dondurulmuş İnsanlar Gelecekte Yeniden Dirilmeyi Bekliyor! Cryonics Projesi : https://youtu.be/4Jjr5_N8O8I

►Arılar Ölürse İnsanlar da Ölür! : https://youtu.be/2i0XoP-TVbQ

►O Hamburgeri Yerken Bir Daha Düşün! Çin Tuzu (Monosodyum Glutamat) Nedir? : https://youtu.be/uSrv0MmT9fU

► https://instagram.com/alikoyuncutr/
► https://facebook.com/alikoyuncuvideolari/
► https://twitter.com/alikoyuncutr/
► https://alikoyuncutr.blogspot.com.tr/
► İletişim : alikoyuncutr@gmail.com
__________________________________________________

Kevin MacLeod sanatçısının Dirt Rhodes adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100542
Sanatçı: http://incompetech.com/
________________________________________________________

Terminator 4 – 2009

Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for “fair use” for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational or personal use tips the balance in favor of fair use.

source